תהליך העסקת עובדים זרים לסיעוד

אנו נטפל ביקירכם כמו משפחה!

עובדים זרים לסיעודיותר ויותר משפחות פונות אל חברות סיעוד וכוח אדם, על מנת שאלו יעזרו להם להעסיק עובדים זרים לסיעוד יקיריהם. בכוחם של עובדים זרים, השוהים בבית המטופלים 24 שעות ביממה לתקופות ארוכות להקל על סבלם ולסייע למטופלים עצמם וגם להוריד את העול הכבד של הטיפול, שלעיתים מכריע את בני המשפחה עצמם.

ככל שתופעת עובדים זרים לסיעוד הולכת ומתרחבת, כל גם קמות חברות שבינן לבין טובות המטופלים ומשפחותיהן אין כמעט כלום והעסקת עובדים זרים על ידם, משולה למילוי מים בדלי עם חורים. חשוב שנזכור, חברת סיעוד שאינה מקצועית, המעסיקה עובדת זרה שאינה מקצועית, בתנאים שאינם מוסדרים ומקובלים, מסכנת אתכם ב-3 רמות: החשוב מכולם הוא הטיפול הלקוי שהקשישים מקבלים, הדבר השני הוא כאב הראש וחוסר השקט הנפשי שיהיה מנת חלקה של המשפחה והשלישי הוא חשיפתכם לסנקציות וקנסות עקב העסקת עובדים זרים שלא על פי החוק.

 

התהליך

לפני שמתחילים לעשות שימוש בשירותי עובדים זרים לסיעוד, חשוב לדעת כי התהליך עצמו רווי בתקנות, מדדים, הליכים ובירוקרטיה, שעד כמה שהוא מסורבל, בו במידה הוא הכרחי. חברות ותיקות, מקצועיות ומיומנות בתחום הסיעוד, מציעות גם שירותים המקילים על שלבים אלה וכן הכוונה ברוכה בנושא. הנה כמה מן הסוגיות שכדאי לשים אליהם לב.

הזכות להעסיק עובד זר. 

כדי להעסיק עובדים זרים לסיעוד, יש צורך בעמידה בכמה קריטריונים. בראש ובראשונה המטופל צריך להגיע אל גיל פרישה ולהיות זכאי ללפחות 4.5 נקודות במבחן התלות של הביטוח הלאומי. מבחן התלות, הוא זה גם המאפשר, במקרים מיוחדים, להיעזר בשירותי מטפל זר, גם אם לא הגיע לגיל פרישה. בנוסף, גם מי שלא הגיע לגיל הפרישה, זכאי בסיטואציות מסוימות ובתנאי שנמצא זכאי  לקצבת שירותים מיוחדים מהביטוח לאומי, להעסיק עובד זר ולזכות בזיכוי או השתתפות כוללת או מסוימת. אגב, ככל שגיל המטופל עולה ומתרחק מגיל הפרישה, הקריטריונים הולכים ומתגמשים. בנוסף, במקרים מיוחדים, למשל לאחר ניתוח מורכב, ניתן לקבל זכות להעסקת עובד זר לפרק זמן מוגבל של כ-3 חודשים (בניגוד לעובד זר לתקופה מלאה, במקרים המאושרים הרגילים).

הזכויות של העובדים הזרים

עובדים זרים לסיעוד הם עובדים ולא עבדים וגם להם מגיעים זכויות מסוימות וגם לגביהם מתקיימים מרבית חוקי העובדה בישראל. העובד כאמור זכאי למשכורת שאסור שתפחת משכר המינימום וחובה עליכם לדאוג לו לצרכי מחיה, מזון ולינה הולמים, וכאלו המכבדים אותו ואת פרטיותו. ישנם גם תנאים סוציאליים שחובה להעניק, כמו ימי מחלה, פנסיה, ביטוחים וכד', שאין זה המקום כאן להרחיב בהם אך חובה עליכם לבדוק אותם אל מול חברת הסיעוד, אחרת הטענות יובאו לפתחכם.

המקור של עובדים זרים לסיעוד

חברות הסיעוד החוקיות, מביאות ומעסיקות עובדים זרים, ממדינות ספורות ומיוחדות. זוהי תוצאה של אמנות עליהן חתומה מדינת ישראל וכן העובדה, שנקל למצוא במדינות אלו אנשים הדוברים את השפה האנגלית. ככלל, חשוב לדעת, שעובד זר שאין לו שום דרך לתקשר עם המטופל, יהווה מקור לתסכול הן לעצמו והן למטופל. המדינות הפופולאריות ביותר להבאת עובדים זרים הם סרי לנקה ופיליפינים, רומניה, אוקראינה ומולדוביה וכן הודו. 

חברות מקצועיות, אשר שמות דגש על איכות הטיפול, יבחרו עובדים עוד בארצות המקור, שיש להם ידע, ניסיון או גישה לטיפול רפואי או סיעודי וכך נוכל להבטיח באופן יחסי, כי הם מודעים לקושי ולאתגר הכרוכים באופי טיפול סיעודי. בתוך כך, חברות סיעוד איכותיות יעבירו את העובדים שבחרו סדנאות מקצועיות, הכשרות ייעודיות, לעיתים גם קורסים בסיסיים בעברית- לקיום תקשורת ראשונית והיכרות עם קודים מקובלים בחברה ובתרבות הישראלית.

התאמה מושלמת

העובדה כי החברה הביאה לארץ עובד זר איכותי, אינה אומרת דבר על כך שהוא יהיה טוב למטופל ספציפי. יש כל כך הרבה נקודות שיכולות להוות חסם או מכשול דרך לטיפול מוצלח.  נדרש ניסיון לבצע התאמה מרבית בין המטופל לעובד הזר. לרוב, עובדות סוציאליות יערכו מפגשים עם המטופל ובני משפחתו וילמדו על הצרכים והמאפיינים הייחודיים, הפיזיים והרגשיים. תהליך דומה הם יעשו אל מול העובד הזר. רק לאחר מכן, היא תנסה לשדך את העובד המתאים ביותר למטופל ועדיין לא תנהג ב"שגר ושכח" אלא תמשיך לעקוב ולבקר את התהליך כולו.

'היחידה לסיעוד' מבינה כי קיים קושי רב בתהליך העסקת וגיוס עובדים זרים לסיעוד ולכן נשמח להעמיד לרשותכם את צוות המומחים שלנו, בכל שאלה ובקשה.

עובדים זרים פנויים לסיעודהצורך ההולך וגובר להיעזר בשירותים של עובדים זרים בתחום הסיעוד, יוצר מורכבויות ואתגרים רבים. זו לא רק היכולת למצוא עובדים זרים פנויים לסיעוד אלא בעיקר עובדים זרים איכותיים שיטפלו במסירות ובתחושת שליחות בקשישים. במידה ומצאנו עובדים זרים פנויים לסיעוד, ראוי לבחון כמה נקודות ובעיקר לבצע כמה פעולות מקדימות על מנת שהשידוך בינם לבין המטופל יעלה יפה וכי הוא ימשך לאורך זמן.

מומחי הסיעוד של 'היחידה לסיעוד' וצוות העובדים הסוציאליים של היחידה, מעניק לכם כאן מספר דגשים שחשוב לשים עליהם לב במידה ומצאתם עובדים זרים פנויים לסיעוד.

לדבר עם המטופל

בואו נכנס רגע אל ראשו של המטופל וננסה להסתכל מעיניו של הקשיש. עד לפני רגע הוא היה אדם עצמאי, חזק וגאה. וכעת, רואים בו שבר כלי. גם אובייקטיבית הוא מתקשה לבצע פעולות פשוטות שהיה קל לו לבצע בעבר ובנוסף, הבדידות והיגון משתלטים עליו. ועם כל הרקע המורכב הזה אנחנו עוד רוצים להכניס מישהו לא מוכר לחייו. קשה לתאר איזו סערה נפשית והיבטים פסיכולוגיים קשים תלויים בדבר. גם מצב חדש, גם אדם לא ידוע וגם החששות המנקרים. 

לכן יש חשיבות רבה לביצוע פעולות הכנה של הקשיש. לתת לו את התחושה שאנחנו מבקשים לסייע לו אבל שחס ושלום איננו מתרחקים ממנו וודאי לא נוטשים אותו. להעניק לו את התחושה שהוא עדיין שולט במצב וכן, גם לשתף אותו בהחלטות הבחירה של עובד ספציפי ובשיחות המקדימות עם העובד, כדי שאלו ייצרו ביניהם יחסי אמון. פעולות אלו חייבות להתבצע במקביל הן על ידי בני המשפחה הקרובים והן על ידי עובדים סוציאליים.

לדבר עם המטפל.

גם המטפל נמצא בסערת רגשות. הוא מגיע למדינה זרה. הוא התנתק ממשפחתו (רבים מהם הם הורים לילדים) לתקופה בלתי מוגדרת והא צפוי לחבור לאדם שאינו מכיר ולטפל בו. רבים מהם אומנם מגיעים עם רקע מסוים בעבודת טיפול וסיעוד אבל גם המורכבות של עבודה קשה זו יכולה לגרום לחוסר אונים בהתחלה. במקרה זה, חשוב לערוך תיאום ציפיות ולנסות להקל על קליטת העובד בימים הראשונים שלו בבית החדש של המטופל. בסופו של דבר, אם נעניק לו תחושה ביתי ונקבלו בזרועות פתוחות – זה ישתלם לנו בהמשך.

הקליק הראשוני

הקליק הראשוני והרושם הראשוני חשובים מאוד. אם אלו יהיו קיימים הכימיה המלאה תבוא בהמשך. אנו כבני משפחה ננסה לבחון את רמת האמפטיה והגישה של המטפל אל הקשיש, לבחון מחוות שונות ולראות עד כמה הם נינוחים זה מול זה. במידה ואנו מגלים קושי, כדאי לנסות להתגבר עליו פרואקטיבית ולפתוח אותו ולא להצניעו בתקווה ש"יהיה בסדר". ככלל, אנחנו רוצים למהר ולהעניק טיפול מלא ליקר לנו ואנו שמחים שבכלל מצאנו עובדים זרים פנויים לסיעוד. בפועל, לעיתים מתוך כוונה טובה זו, אנו נחליק ונתעלם מדברים. בסופו של יום, גישה זו, דווקא תתנקם בנו ואנו נצא קירחים מכאן ומכאן.

תיאום ציפיות הדדי

חשוב להבהיר לעובד מה מצופה ממנו. חשוב להבהיר לו עקרונות או מנהגים הנהוגים בבית, שמעבר עליהם עלול לפגוע ברגשות או ביחסים. מנגד, חשוב שלא תחצו גבולות וזכרו שהוא עובד ולא עבד. אל תהפכו אותו לכזה. הקפידו להגדיר דברים ברורים בכל הנוגע לפרטיות של שאר בני המשפחה. במקרים מסוימים הקשיש יהיה זקוק לסיוע מהעובד אבל צדו תהיה בת או בן זוג עצמאיים לחלוטין והיא תחלוק את אותו החלל עם העובד הזר. הקפידו גם על שמירה על חפצי ערך מיוחדים. אין להקל ראש בדברים מעין אלו. אסור לעשותם כלאחר יד ועל הדרך. רבים בכלל מוציאים חוזה כתוב. בחרו את הדרך שתהיה שביל הזהב.

עין בוחנת

הזמן שמתפנה לנו פתאום, בגלל שהקשיש כבר לא בטיפולנו הבלעדי הוא חשוב וגורם לנו לנשום לרווחה. אבל אל לנו לשחרר כל רסן ולהתרחק ממעורבות בכלל. עלינו לתת את התחושה כי אנו ערים עוקבים ושומרים על קרוב המשפחה שלנו וכי אנו מצפים לעמידה מדויקת בכל המשימות ודאגה אמיתית ומלאה בכל שלבי הטיפול ולאורך כל היום.

אנחנו ב'יחידה לסיעוד' מכירים בחשיבות של מציאת עובדים זרים פנויים לסיעוד ולכן משקיעים מעל ומעבר במיון והבאת עובדים זרים איכותיים. נשמח לסייע לכם להתאים עובד איכותי גם עבור האדם היקר שלכם, תוך ביצוע תהליך מקצועי ומדוקדק.  

אז מה היה לנו בכתבה:
היחידה לסיעוד
היחידה לסיעוד

היחידה לסיעוד היא חברת סיעוד ותיקה ומקצועית, העובדת בשיתוף פעולה עם כל קופות החולים בישראל ועם עוד שורה של ארגונים בענף הרפואה והביטוח
החברה מספקת את כל שירותי הסיעוד לרבות עובד סיעוד צמוד 24/7, סיעוד נקודתי, אחות לילה, אחות סיעוד לאחר ניתוח, שירות אחות מוסמכת בבית הלקוח ועוד

ביחידה לסיעוד ישנה רמה גבוהה של האנשים שמהם בנוי הארגון הזה – צוות של אחים ואחיות מסורים ואכפתיים, בעלי הכשרה מקצועית רשמית בתחום הסיעוד ובעלי ניסיון רב בעבודה עם אנשים מבוגרים, נכים ואפילו צעירים הזקוקים לשירותי סיעוד קבועים או זמניים. היחידה לסיעוד מתנהלת על פי מתודולוגיות סדורות שאותן בנתה החברה בעצמה לאורך שנים ארוכות של עבודה בתחום הסיעוד. מתודולוגיות אלה מיועדות להבטיח לכל לקוח את חוויית השירות הטובה ביותר, לה כל אחד מכם מצפה כאשר הוא שוכר איש שילווה את היקרים לו מכל.

התקשרו עכשיו

שמירות בתתי חולים או בתי אבות,
השמות בבתי אבות סיעודים ותשושי נפש

*לא מטפלים בפניות בנושא – עובדים זרים